HEPİMİZ GEZİDEYDİK

HEPİMİZ GEZİDEYDİK

Gezi Eylemleri davasında gerçekleşen hukuğa aykrı kararların karşısında durmak için temsilcilik binamızda Adalet Nöbetine başladık. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Başkanı Gizem ESMER tarafından yapılan basın açıklaması aşağıdadır. Dileğimiz adaletin bir an önce yerini bulmasıdır.

MİMARLAR ODASI BODRUM TEMSİLCİLİK VE TMMOB BODRUM İLÇE KOORDİNASYON ADINA BASIN AÇIKLAMAMIZDIR.

Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın da aralarında bulunduğu 7 arkadaşımızın hukuksuz tutuklanması sesimizin, nefesimizin kesilmek istenmesi, geleceğimizin tehdit edilmesidir. Bu hukuksuz kararı reddediyoruz.

Meslek odalarının temsilcileri ve vekili olan arkadaşlarımız, imar planlarına ve yargı kararlarına aykırı bir biçimde, Gezi Parkı’nda yapılmak istenen inşaatla ilgili olarak anayasal hakları çerçevesinde, yetkilileri, yasaya ve yargı kararlarına uymaya davet ederek itiraz etmişlerdir. 18 Şubat 2020 yılında verilen beraat kararının gerekçeleri ortadayken, aynı gerekçelerle verilen bu mahkumiyet kararı, hem Anayasa’ya hem de evrensel hukuk kurallarına aykırı bir karardır. Kararı veren mahkeme heyetinde yer alan hakimin koyduğu muhalefet şerhinde de belirtildiği üzere ‘’Sanıkların üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmalarına yeter her türlü kuşkudan uzak somut, kesin ve inandırıcı başkaca bir delil bulunmadığından tutuklu sanık Osman Kavala’ nın beraati ile diğer sanıkların tutuklanmamaları gerektiği’’görüşüne katılan bizler, yargı bağımsızlığının siyaseten gölgelenmesinin karşısında, arkadaşlarımızın yanındayız.

Unutmayın ki Gezi Direnişi, bu ülkede hukukun üstünlüğüne inanan, siyasi baskılara ve ranta karşı, kamu yararını ve doğayı savunan milyonların ortak barışçıl sesi, asılsız delillerle kirletilemeyecek kadar güçlü ve onurlu hak mücadelesidir. Gezi, bugün Bodrum coğrafyası dahil olmak üzere, hukukun üstünlüğüne ve kamu yararına inanan meslek odaları olarak ülkemizin dört yanında süregiden talan, rant ve yağmaya karşı verdiğimiz mücadelenin barışçıl sesi ve yüz akıdır.

Bizler, bugün içinde bulunduğumuz siyasi iklime ve baskılara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği, hukuk devletinin üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına inanan mimar ve mühendisler olarak, Gezi mücadelesinin ve meslektaşlarımızın, arkadaşlarımızın yanındayız. Bu nedenle, arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar yurt genelinde olduğu gibi, burada, Bodrum’da da, her Çarşamba 17.00-20.00 arasında Mimarlar Odası Bodrum Temsilcilik Binasında Adalet Nöbeti’nde olacağız. Birlikte direnmenin gücüne inanan, doğanın ve kentlerimizin hukuksuz talanına karşı çıkan herkesi bu nöbette desteğe bekliyoruz.

BODRUM KENT KONSEYİ, EĞİTİMSEN, MUÇEP, ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU, CHP, HDP, TİP, SOL PARTİ, HDP, EMEP’E katılım ve destekleri için teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.